Stacje ładowania dla samorządów

W ramach projektu „Razem dla eko-zmiany” Fundacja Santander Bank Polska i Santander Leasing przeznaczyły aż 1 mln złotych na przekazanie i utrzymanie sieci stacji ładowania pojazdów elektrycznych.

Głównym celem konkursu jest pełne finansowanie budowy minimum 16 stacji ładowania pojazdów elektrycznych oraz utrzymanie ich przez 2 lata. W programie mogą wziąć udział wszystkie jednostki samorządu terytorialnego, których liczba mieszkańców nie przekracza 100 tys. osób.

Wiemy, że jednym z największych zmartwień kierowców korzystających z samochodów elektrycznych jest dostępność stacji ładowania, zwłaszcza poza autostradami i dużymi miastami. Dlatego chcemy aktywnie zaangażować się w rozwój polskiej sieci elektromobilności i zredukować te obawy. Wiemy, że większa liczba samochodów elektrycznych to mniejsza ilość spalin i hałasu w naszych miastach i miejscowościach, gdzie pracujemy, uprawiamy sport czy spacerujemy.

Prognozy pokazują dynamiczny wzrost elektromobilności w Polsce. Do 2030 roku liczba zarejestrowanych samochodów całkowicie elektrycznych w naszym kraju ma osiągnąć prawie milion. Aby to osiągnąć, konieczne jest zwiększenie liczby ogólnodostępnych stacji ładowania z obecnych 5 tys. do prawie 100 tys. w 2030 roku.

Obecnie 56% infrastruktury ładowania skupia się w dużych miastach, dlatego istotne jest zdywersyfikowanie lokalizacji stacji, aby przyspieszyć rozwój floty samochodów elektrycznych w różnych regionach kraju. Liczymy na to, że samorządy z mniejszych miejscowości również zgłoszą się do naszego programu grantowego.

Leasingodawcy, tak jak my, odgrywają coraz większą rolę w finansowaniu inwestycji w pojazdy elektryczne. Dynamiczny wzrost udzielonego finansowania i liczby stacji ładowania, który wynosił odpowiednio 144% i 140% w stosunku do roku poprzedniego, to świetne przykłady tego trendu.

Rozwijajmy elektromobilność razem!